Вплив членства в НАТО на Естонію

Харрі Тіідо
Після того, як протягом п'яти років Естонія є членом Європейського союзу й НАТО, ми можемо озирнутися на ці роки із задоволенням. Рішення приєднатися до цих організацій, було правильним, і зусилля для досягнення критеріїв членства не були даремними.

По суті, реформи, які ми повинні були здійснити для вступу в ЄС і НАТО, виявилися корисними перш за все для себе. Навіть без вступу в ЄС та НАТО ми повинні були б внести необхідні зміни в нашому суспільстві, економіці й обороні. Перспектива вступу дала нам хорошу організаційну структуру і можливість зробити все, що було необхідно в будь-якому випадку.

Обмежуючись темою НАТО я хотів би навести кілька головних переваг, які дало нам членство. Першою й найважливішою перевагою є місце за столом, за яким ухвалюються рішення в НАТО, що дає нам гарантії того, що питання європейської безпеки, не вирішуються без нас. Ми маємо можливість відстоювати наші інтереси, якщо це необхідно, і впливати на рішення. 

Часто говорять, що малі держави не мають голосу в питаннях міжнародної безпеки, що все вирішується великими. Це правда, що великі держави мають більшу політичну вагу, але це зовсім не означає, що малі держави не можуть включатися у вирішення питань, які можуть мати вирішальне значення для них. Коли я зайняв місце Естонії за столом Північноатлантичної ради вперше, я був трохи скептичним. Я знав, що є принцип консенсусу в НАТО, але чи буде він працювати на практиці?

Реальність виявилася набагато більш позитивною, ніж я очікував. Навіть великі країни, включно з США, досить часто консультувалися з деяких питань з нашою  делегацією або зверталися за допомогою чи щоб дізнатися нашу думку. Навколо столу Північноатлантичної Ради всі нації рівні в тому, що кожна з них може заблокувати будь-яке рішення, яке може мати негативні наслідки для її безпеки. Що не означає, що це право вето часто використовується — більшість проблем в НАТО вирішуються за допомогою обговорень, переговорів та обміну думками. Іноді це займає багато часу, і результат може бути слабшим, ніж хотілося б, але рішення завжди ухвалюється за підтримки всіх держав-членів.

За ці п'ять років ми отримали величезний досвід — НАТО та союзники відкрили для нас величезну кількість інформації до якої держави, які не є членами, не мають доступу. Наші співробітники працюють у різних військових штабах НАТО, і наші сили оборони накопичили великий досвід у співпраці з військовими інших країн. Навіть наша маленька оборонна промисловість в даний час має ширші можливості входження на оборонні ринки інших країн НАТО та Естонії, а цивільні компанії почали брати участь у тендерах по проектах НАТО.

Чи членство в НАТО змінило наші відносини з Росією — це питання мені часто ставлять. До досягнення фактичного членства Росія намагалася переконати НАТО не погодитися з нами, і вживала застереження щодо всіх видів негативних наслідків членства Естонії для НАТО та європейської безпеки в цілому. Після того, як ми вступили в альянс нічого такого не сталося. Росія почала разуватися з нашим членством, ми почали брати участь у співробітництві НАТО-Росія й у Москві на переговорах був узятий до уваги той факт, що Естонія має всі права, що надає повноправне членство в альянсі. У відомому сенсі можна навіть сказати, що Росія отримала певну політичну вигоду від нашого членства, оскільки тепер вони можуть посилатися на "негативний вплив" деяких нових членів, коли вони не подобаються деякі рішення НАТО, але вони не хочуть звинувачувати великі держави-члени. Але це добре, ми не зважаємо на це.

Росія, хоче вона цього чи не хоче, повинна брати до уваги той факт, що є держави-члени НАТО на її західному кордоні. Наші відносини з Росією завжди були складними, але членство в НАТО не додає будь-яких ускладнень. Для нас дуже важливо знати, що ми більше не в "сірій зоні" між Заходом і Росією. Я сподіваюся, що ці знання є корисними й для Росії, так як це зменшує можливі спокуси для деяких гарячих голів у Москві, які могли б почати думати про повернення колеса історії назад. Для Москви наше членство в ЄС та НАТО означає що Балтийські країни пішли зі складу Росії назавжди. Найкраще для Росії було б мати нормальні відносини добросусідства, торгівлі та співробітництва в галузях, що становлять взаємний інтерес.

Вступ до ЄС і НАТО означає, що ми граємо у великій лізі, і тепер ми можемо розраховувати на підтримку з боку наших партнерів і союзників, які можуть розраховувати на нашу підтримку також. Ми є частиною загального підходу до цілого ряду питань, включаючи відносини з Росією. Є невеликі відмінності в цьому питанні між державами-членами як у ЄС, так і в НАТО, але коли рішення буде ухвалено — всі ці відмінності залишаються позаду. І моя країна завжди може впливати на процес прийняття рішень, як і всі інші, що сидять за цим столом. Саме тому завжди краще бути членом впливових політичних, економічних і оборонних організацій. З історії ми знаємо, що могло б статися, якщо рішення, що стосуються вас було ухвалено за вашою спиною. Наша мета була й залишається в томуо, щоб уникнути повторення подібних випадків. Членство в НАТО та ЄС стало кращим способом досягнення цієї мети.

Приєднання до європейського та трансатлантичного простору спільних цінностей означає для нас що ми повернулися додому й знову знаходимося у нашій європейській сім'ї. Ми вважаємо, що це набагато безпечніше, і в даний час ми значно збільшили наші можливості на міжнародній арені. Я не можу навіть уявити собі, як би ми жили без членства в цих структурах …

Вплив членства в НАТО на Естонію: 24 комментария

 1. вырезки из нравоучительной статьи про НАТО


  • Перспектива вступу дала нам хорошу організаційну структуру і можливість зробити все, що було необхідно в будь-якому випадку.

  • перевагою є місце за столом, за яким ухвалюються рішення в НАТО

  • рівні в тому, що кожна з них може заблокувати будь-яке рішення, яке може мати

  • наші співробітники працюють у різних військових штабах НАТО,

  • к це зменшує можливі спокуси для деяких гарячих голів у Москві, які могли б почати думати про повернення колеса історії назад.

  • Вступ до ЄС і НАТО означає, що ми граємо у великій лізі

  • в даний час ми значно збільшили наші можливості на міжнародній арені.

  ну и что, для народа вашей Страны .Какой смысл в этом вступлении?

 2. яка посада була у цього високопосадовца в комсомоле колишнього СРСР

 3. Задолбали Вы этим НАТО! Что в итоге? Да ни хера это НАТО не даст. Ни нефти, ни газа, ни заказов для умирающей экономики. Головой думайте господа, а не

  личными интересами! Мы уже и так полуколония.

 4. Вчера тут был мой комментарий, но Вован его потер 😉

 5. Шановний 77.244.44.62 ,

  будь-ласка, стримуйте свою фамільярність.

 6. От кого НАТО собралось то нас защищать ??? От России ???

  Ясный пень что у НАТО там нет родных и близких ,им все равно в кого целиться … а разве нам все равно ???

  Я понимаю вступить в ЕС ,тут согласен.,но если вступление в ЕС строго привязано к членству в НАТО — НЭНАДО нам такого.

 7. Шановний horbach, будь-ласка, не знищуйте коментарі, які особисто Вам не подобаються, і буде Вам ЩАСТЯ! 😉

 8. 2Богданклуб: не заметил Ваш камент; но взгляд изнутри впечатляет!

  З.Ы. Это типа ИноСМИ проект?

 9. Шановний 77.244.44.62,

  будь-ласка, не пишіть коментарів, які заслуговують виключно знищення…

  Цим ви збережете купу часу для себе, для мене й для усіх відвідувачів. І буде вам щастя 🙂

 10. Так вы требования к комментариям изложите! Понятно, что хвала НАТО и оскорбления москалей/»пятой колонны» здесь в чести, но менять свое мировоззрение, дабы удостоится чести оказаться среди комментаторов мне претит 😉

 11. Inismi — політтехнологічний (пропагандистський) сайт Ґлєба Павловського.
  Як об’єктивнае джерело краще використовувати Inopressa.ru

  Є й українські сайти — inozmi.glavred.info, а також http://www.zgroup.com.ua/

  Особисто я віддаю перевагу останньому 🙂

 12. Во, что умные люди пишут:

  http://www.independent.org/newsroom/article.asp?id=2502

  Не владеющим английским, краткий смысл: «Ни Украине НАТО не сдалось, ни она ему»

  Пишут неглупые дяди из Вашингтона, объективно оценивающие реальность и не пилящие бабло за пропаганду НАТО на Украине 😉

 13. Богданклуб.ру,

  Так, цей «недурний дядя Ваня» пише: The United States should withdraw from NATO and let its rich allies defend themselves 🙂

  Пропонує США вийти з НАТО… Дуже розумний напевно дядя. Аж занадто 🙂

 14. Вы, в отличие от «дяди», конечно, считаете, что военный союз с Албанией повышает ОБОРОНОСПОСОБНОСТЬ США? 😉

  Если холодная война закончилась, США не нуждаются в военных союзах на другой стороне земного шара. И на своей проблем хватает.

  Другое дело, конечно, если в очередной раз США планируется агрессивная война — тогда надо подготавливать плацдармы.

  А с точки зрения национальной безопасности США автор прав.

 15. Скучновато стало.

  Воффка молчит, дело НАТО вязнет в пучине равнодушия.

 16. Прочитав, відпочив. Дякую тезко. А особливо дякую, за легко зрозумілий, логічний текст. А не так як на Помидоре, де стільки філософії, що голова пухне.

 17. как по мне, НАТО принесет только негативный вклад в нашу Страну!

 18. Честно говоря, для чего нам нужно нато? от России? Нам лучше дружить с Россией. Я думаю что после кризиса каждая страна играет двойную игру и они сами не знают чего они хотят. Сегодня мир меняется и все может стать верх ногами.

 19. Дружити з Росією в складі НАТО — значно безпечніше 🙂

Обсуждение закрыто.